9s: Unit rate problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 9th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Krystal Thompson
Used 186+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 5 pts
You've been ...
Rick Rolled ... HAHAHA
Forced to cringe ;P
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel? (1 dozen = 12 bagels)
$0.84
$0.42
$0.70
$0.07
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
What is the unit rate (in miles per hour) based on the table?
45
90
135
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Kim and Ben are planting a garden. Kim plants 24 flowers in 2 hours. Ben plants 33 flowers in 3 hours. Whose rate is faster?
Kim's rate is faster at 12 flowers in 1 hour
Ben's rate is faster at 11 flowers in 1 hour
Kim's rate is faster at 6 flowers in 1 hour
Ben's rate is faster at 3 flowers in 1 hour.
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Ann’s Bakery bakes 450 loaves of bread in 3 days. Mark’s Bakery bakes 560 loaves of bread in 4 days. Which bakery bakes bread at the faster rate?
Ann's Bakery is faster at 150 loaves in 1 day
Mark's Baker is faster at 140 loaves in 1 day
Ann's Bakery is faster at 90 loaves in 1 day
Mark's Bakery is faster at 70 loaves per day.
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Constant Rate of Change (CROC)

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade