9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Comparing Unit Prices (Math Nation 3.5)

Comparing Unit Prices (Math Nation 3.5)

6th Grade

20 Qs

Ratios & Unit Rates Summative

Ratios & Unit Rates Summative

6th Grade

10 Qs

Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

6th Grade - University

12 Qs

Rates

Rates

9th Grade

16 Qs

7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 9th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.NS.B.2

+2

Standards-aligned

Created by

Krystal Thompson

Used 186+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?

What will you do to find the unit rate?

multiply by 6 to get $180 per ticket

divide by 6 to get $5 per ticket

multiply by 30 to get $900 per ticket

divide by 30 to get $1 per ticket

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 5 pts

You've been ...

Rick Rolled ... HAHAHA

Forced to cringe ;P

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel? (1 dozen = 12 bagels)

$0.84

$0.42

$0.70

$0.07

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Media Image

What is the unit rate (in miles per hour) based on the table?

45

90

135

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Kim and Ben are planting a garden. Kim plants 24 flowers in 2 hours. Ben plants 33 flowers in 3 hours. Whose rate is faster?

Kim's rate is faster at 12 flowers in 1 hour

Ben's rate is faster at 11 flowers in 1 hour

Kim's rate is faster at 6 flowers in 1 hour

Ben's rate is faster at 3 flowers in 1 hour.

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Ann’s Bakery bakes 450 loaves of bread in 3 days. Mark’s Bakery bakes 560 loaves of bread in 4 days. Which bakery bakes bread at the faster rate?

Ann's Bakery is faster at 150 loaves in 1 day

Mark's Baker is faster at 140 loaves in 1 day

Ann's Bakery is faster at 90 loaves in 1 day

Mark's Bakery is faster at 70 loaves per day.

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?