Rates and Ratios

Rates and Ratios

Assessment

Assessment

Created by

Jeremy Bennett

Mathematics

6th Grade

3 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

2.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

3.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

4.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

Which is the "better buy"?  A 12 ounce can of corn for $1.92 of  a 20 ounce can of corn for $3.00?

5.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

6.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

7.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples?

8.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

9.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

10.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 5 pts

Melissa drives 238 miles in 5 hours. What is her average rate of speed?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?