Proportional Relationships & Unit Rates Review

Proportional Relationships & Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

PRETEST: Rates and Unit Rates

PRETEST: Rates and Unit Rates

6th - 12th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Rates & Complex Unit Rates

Rates & Complex Unit Rates

7th Grade

13 Qs

6.3A Dividing rational numbers

6.3A Dividing rational numbers

6th - 7th Grade

12 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

RATIOS and Proportions

RATIOS and Proportions

7th - 8th Grade

18 Qs

Proportional Relationships & Unit Rates Review

Proportional Relationships & Unit Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2, 7.EE.B.4, 7.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Katrina Miller

Used 27+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a snail can move  310\frac{3}{10}    of a meter every  112\frac{1}{12}   hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?

 140\frac{1}{40}  

 518\frac{5}{18}  

 1121\frac{1}{2}  

 3353\frac{3}{5}  

Tags

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sara used  4124\frac{1}{2}    packs of pencils in the first  14\frac{1}{4}   of the year. At what rate is Sara using pencils? 

 1181\frac{1}{8}  packs per year

6 packs per year

 161816\frac{1}{8}  packs per year

18 packs per year

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Amy jogs  13\frac{1}{3}   of a mile in  115\frac{1}{15}  of an hour, while John takes of  130\frac{1}{30}  an hour to jog  15\frac{1}{5}   of a mile. If they continued at this rate, who would jog farther in one hour and by how much?

Amy would jog 1 mile farther than John.

John would jog 1 mile farther than Amy. 

Amy would jog 2 miles farther than John.

John would jog 2 miles farther than Amy. 

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which equation represents the proportional relationship shown in this chart? 



 y=2xy=2x  

 y=8xy=8x  

 2y=x2y=x  

 8y=x8y=x  

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 14-pound bag of dog food costs $16.24, and a 30-pound bag of dog food costs $33.30. Which statement is true and can be used to determine the better buy?

The unit rate per pound of a 14-pound bag is $0.05 less than the unit rate of a 30-pound bag.

The unit rate per pound of a 14-pound bag is $0.05 more than the unit rate of a 30-pound bag.

The unit rate per pound of a 14-pound bag is $0.50 less than the unit rate of a 30-pound bag.

The unit rate per pound of a 14-pound bag is $0.50 more than the unit rate of a 30-pound bag.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Nicholas is typing a book report at an average speed of 30 words per minute. Which equation could Nicholas use to find t, the amount of time in minutes he will spend typing, if his report has w words?

t = 30w

w = 30t

t = w + 30

w = t + 30

Tags

CCSS.7.EE.B.4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost of bananas at a supermarket based on the weight of the bananas in pounds.

$0.40

$0.50

$2.00

$2.50

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?