Proportional Relationships & Unit Rates Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Katrina Miller
Used 27+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a snail can move of a meter every hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?
Tags
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sara used packs of pencils in the first of the year. At what rate is Sara using pencils?
packs per year
6 packs per year
packs per year
18 packs per year
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Amy jogs of a mile in of an hour, while John takes of an hour to jog of a mile. If they continued at this rate, who would jog farther in one hour and by how much?
Amy would jog 1 mile farther than John.
John would jog 1 mile farther than Amy.
Amy would jog 2 miles farther than John.
John would jog 2 miles farther than Amy.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which equation represents the proportional relationship shown in this chart?
Tags
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A 14-pound bag of dog food costs $16.24, and a 30-pound bag of dog food costs $33.30. Which statement is true and can be used to determine the better buy?
The unit rate per pound of a 14-pound bag is $0.05 less than the unit rate of a 30-pound bag.
The unit rate per pound of a 14-pound bag is $0.05 more than the unit rate of a 30-pound bag.
The unit rate per pound of a 14-pound bag is $0.50 less than the unit rate of a 30-pound bag.
The unit rate per pound of a 14-pound bag is $0.50 more than the unit rate of a 30-pound bag.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Nicholas is typing a book report at an average speed of 30 words per minute. Which equation could Nicholas use to find t, the amount of time in minutes he will spend typing, if his report has w words?
t = 30w
w = 30t
t = w + 30
w = t + 30
Tags
CCSS.7.EE.B.4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The graph shows the cost of bananas at a supermarket based on the weight of the bananas in pounds.
$0.40
$0.50
$2.00
$2.50
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Rates, Ratios, and Proportions Quiz

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
2-2: Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade