Conversion Practice

Conversion Practice

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Quiz Review

Unit Rate Quiz Review

S 1.2 Lesson 1 Independent Practice

S 1.2 Lesson 1 Independent Practice

Unit Rates

Unit Rates

Math Fluency 11/18/21

Math Fluency 11/18/21

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate Review

Unit Rate Review

Conversion Practice

Conversion Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2D, 6.NS.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Serena Thodesen

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (What is his unit rate)

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?

60 miles per hour

30 miles per hour

120 miles per hour

90 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?

$2

50 cents

$1.40

85 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1

85 cents

35 cents

$1.10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$7.25 per pizza

$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

250 feet in 2 seconds =

25 feet per second
500 feet per second
5 feet per second
125 feet per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

100 miles in 2 hours =

50 miles per hour
200 miles per hour
100 miles per hour
IDK

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?