Unit Rates Short Quiz

Unit Rates Short Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

8 Qs

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

6th - 7th Grade

13 Qs

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

6th Grade

7 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 7th Grade

13 Qs

Course I/Course I Honors SOL Review – DAY 8 (SOL 6.5b-c)

Course I/Course I Honors SOL Review – DAY 8 (SOL 6.5b-c)

6th - 8th Grade

10 Qs

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates Short Quiz

Unit Rates Short Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Abbey Gardner

Used 36+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 10 pts

An auto club drove a new hybrid car 442.4 miles. They refilled the gas tank with 10.2 gallons of gas. How many miles per gallon did the hybrid car get?

4.33

4.46

43.37

44.63

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 10 pts

Lydia drove 216 miles and used 6 gallons of gasoline on a recent trip. Which of the following represents how many miles per gallon Lydia used?

3 miles per gallon

36 miles per gallon

210 miles per gallon

222 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 10 pts

Media Image

The table shows the price and sizes of two different types of laundry detergent. Which statement is true?

Detergent Y is cheaper by $0.02 per ounce

Detergent Y is cheaper by $0.10 per ounce

Detergent X is cheaper by $0.02 per ounce

Detergent X is cheaper by $0.10 per ounce

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 10 pts

Slater used 6 black Legos and 18 green Legos to build a tower. What was the ratio of the number of black Legos to the number of Legos in the tower?

6:18

18:6

6:24

18:24

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 10 pts

At Brady's Book Store, 4 paperback books cost $36. At this rate, how many books can be purchased with $63?

6 books

7 books

8 books

9 books

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 10 pts

Which of the ratios below are equivalent to the ratio 18:12? Select three correct answers:

36:24

9:6

3:2

12:18

24:36

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 10 pts

A candy factor has 2 machines that make pieces of candy. Machine A makes 984 pieces of candy every 6 hours. Machine B makes 1,296 pieces of candy every 8 hours. Which statement best compares the machines.

Machine B makes candy faster than Machine A because machine B made more candy

Machine A makes candy faster than machine B because machine A took less time

Machine B makes candy faster than machine A because machine B made more pieces of candy per hour.

Machine A makes candy faster than machine B because machine A made more pieces of candy per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?