Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit rates

Unit rates

Finding the Unit Rate

Finding the Unit Rate

Unit Rate Advanced

Unit Rate Advanced

Unit Rate

Unit Rate

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

Created by

RACHELE MAY

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

When finding a unit rate you should _______ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. Which is the better deal?

Market

Orchard

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 5 pts

What is the unit price? 3 movie tickets for $29.25.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Media Image

What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?

60 miles per hour

30 miles per hour

120 miles per hour

90 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?

50 cents

$1.00

25 cents

75 cents

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?