
Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
RACHELE MAY
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
When finding a unit rate you should _______ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. Which is the better deal?
Market
Orchard
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 5 pts
What is the unit price? 3 movie tickets for $29.25.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?
60 miles per hour
30 miles per hour
120 miles per hour
90 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?
50 cents
$1.00
25 cents
75 cents
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
