Unit 2 Review, RP.1-3

Unit 2 Review, RP.1-3

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Best Buy and Unit Rate

Best Buy and Unit Rate

6th - 7th Grade

25 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th Grade - University

22 Qs

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Unit Rates, Proportions

Ratios, Unit Rates, Proportions

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

6th 5 End of Topic Practice Test

6th 5 End of Topic Practice Test

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit 2 Review, RP.1-3

Unit 2 Review, RP.1-3

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Naasia Dubose

Used 13+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per 2 minutes? (What is his unit rate)

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$6.00

$13.30

$13.31

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?

$0.50

$1.00

$0.25

$0.75

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

Four pounds of bananas cost $6. What is cost per pound of bananas?

$24 per pound

$1.50 per pound

$1.00 per pound

$6.00 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles per hour

110 miles per hour

44 miles per hour

55 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 32 minutes?

10 customers

7 customers

8 customers

12 customers

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 4 pts

Media Image

Find the missing value in the table.

13

3

12

11

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?