Unit 2 Review, RP.1-3

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned

Naasia Dubose
Used 13+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per 2 minutes? (What is his unit rate)
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$6.00
$13.30
$13.31
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?
$0.50
$1.00
$0.25
$0.75
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1.00 per pound
$6.00 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles per hour
110 miles per hour
44 miles per hour
55 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 32 minutes?
10 customers
7 customers
8 customers
12 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
Find the missing value in the table.
13
3
12
11
Tags
CCSS.5.OA.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios/rates/Measure

Quiz
•
6th Grade
20 questions
End of Year Math 2020

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and rates part 1

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Comparing Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade