James has 64.08 lbs. of coffee. If he puts the candy into 9 jars, how much coffee will each jar contain?
Dividing with Decimals Review

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Autumn Johnson
Used 11+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
A jogger ran for a total of 168.2 miles over 58 days. About how many miles did he average per day?
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Thomas's car travels 451.2 miles on the highway on one full tank. If his fuel tank holds 9.4 gallons, then how far can he travel on one gallon of gas?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Leilani sells 12 flower leis for $13.80. What is the cost of each lei?
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Katy split a ribbon that was 49.12 inches into 4 equal parts. What is the length of each part?
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
A shop keeper bought 28 apples from a fruit vendor for $37.80. How much did each apple cost?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
School lunches cost $412.50 for 15 weeks. About how much would the lunches cost per week?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
To Multiply or to Divide?

Quiz
•
5th Grade
15 questions
NBT. 7 Review

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
11 questions
Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

Quiz
•
5th Grade
8 questions
Multiply and Divide Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Math Exam 5th Grade

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade