Dividing with Decimals Review

Dividing with Decimals Review

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals by a Whole Number

Multiplying Decimals by a Whole Number

5th Grade

10 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Purple Quiz

Purple Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

5th Grade

15 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th - 8th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

5th Grade Decimals

5th Grade Decimals

5th Grade

15 Qs

Dividing with Decimals Review

Dividing with Decimals Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Autumn Johnson

Used 11+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

James has 64.08 lbs. of coffee.  If he puts the candy into 9 jars, how much coffee will each jar contain?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A jogger ran for a total of 168.2 miles over 58 days. About how many miles did he average per day?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Thomas's car travels 451.2 miles on the highway on one full tank. If his fuel tank holds 9.4 gallons, then how far can he travel on one gallon of gas?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Leilani sells 12 flower leis for $13.80.  What is the cost of each lei?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Katy split a ribbon that was 49.12 inches into 4 equal parts.  What is the length of each part?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A shop keeper bought 28 apples from a fruit vendor for $37.80.  How much did each apple cost?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

School lunches cost $412.50 for 15 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?