Consumer math quiz

Consumer math quiz

11th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Infancy

Infancy

4th Grade - Professional Development

10 Qs

QUIZZIZ HABILIDAD VERBAL #1

QUIZZIZ HABILIDAD VERBAL #1

9th - 12th Grade

9 Qs

Hour of Code

Hour of Code

2nd - 12th Grade

10 Qs

Un poco de Deporte

Un poco de Deporte

7th - 11th Grade

10 Qs

Aprendizajes del diplomado

Aprendizajes del diplomado

11th Grade

10 Qs

G20

G20

9th - 12th Grade

12 Qs

General Knowledge Quiz

General Knowledge Quiz

6th - 12th Grade

15 Qs

ADJETIVO DETERMINATIVO 6TO

ADJETIVO DETERMINATIVO 6TO

1st - 12th Grade

10 Qs

Consumer math quiz

Consumer math quiz

Assessment

Quiz

Education

11th Grade

Medium

Created by

Robert F

Used 19+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is a rebate ?

An offer to pay back a portion of the money a customer spent on an item.

A paper that comes in the mail that offers a discount

Money saved from a deal at a store or online

Cash in return for a good,

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

How does one Calculate tax of a item?

Money divided by a percentage

Money subtracted by a percentage

Money times a percentage

Money plus a percentage

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If a item costs $13.78 and sales tax is 8% how much tax will be on the item?

$2.10

$1.10

$1.15

$0.95

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jeff buys one 50 inch tv for $750 he has a coupon for $45 off and sales tax is 8% How much does he pay in total?

$661.40

$683.43

$771.41

$761.40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Kyle is looking for the best deal possible for 2x4 wood. Store A has a bundle of 12 for a total of $16 .Store B has a bundle of 11 for $15.00. Store C has 15 for $13 . Which is the best deal?

Store A

Store B

Store C

I dont Know

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Todd buys a box of cheerios for $2.35, he also buys a gallon of milk for $2.56, he also buys plastic spoons for $3.67 sales tax in his county is 7% and tax is applied after the total cost of the items. How much is his total at the store?

$8.58

$9.18

$9.44

$10.16

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

How is Unit price calculated?

Quantity / Price

Quantity - Price

Price / Quantity

Price - Quantity

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?