Math 6A Final Exam Review

Math 6A Final Exam Review

6th Grade

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Avaliação "Semana de Retomada 6°s Anos- Prof.a. Patrícia Barros

Avaliação "Semana de Retomada 6°s Anos- Prof.a. Patrícia Barros

6th Grade

19 Qs

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

4th - 9th Grade

20 Qs

Bilangan Bulat dan Bilangan Cacah

Bilangan Bulat dan Bilangan Cacah

6th Grade

25 Qs

Toán 6: Tam giác đều, hình vuông, lục giác đều

Toán 6: Tam giác đều, hình vuông, lục giác đều

1st - 12th Grade

20 Qs

Konversi

Konversi

4th - 12th Grade

20 Qs

Soal Matematika Kelas 6

Soal Matematika Kelas 6

6th Grade

20 Qs

ujicoba un 2020

ujicoba un 2020

1st Grade - Professional Development

20 Qs

Quiz lingkaran

Quiz lingkaran

6th Grade

20 Qs

Math 6A Final Exam Review

Math 6A Final Exam Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 2.NBT.B.7, 4.NF.C.7

+17

Standards-aligned

Created by

Jessica Gensel

Used 19+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Susan buys 6.4 gallons of gas for $24.64. Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent. 

$3.85

$3.58

$0.26

$0.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

937

1,087

837

739

Tags

CCSS.2.NBT.B.7

CCSS.3.NBT.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Use <, >, or = to compare the following decimals.

1.62 _ 1.36

<

>

=

Tags

CCSS.4.NF.C.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Use <, >, or = to compare the following decimals.

0.69_ 0.609

<

>

=

Tags

CCSS.4.NF.C.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

60

31

36

24

Tags

CCSS.5.OA.A.1

CCSS.5.OA.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

16

1

1.6

0.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?