Unit rate
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Medium
Rita Klein-Poma
Used 7+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Random 4
Quiz
•
4th Grade
10 questions
poesia
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Quiz Manajemen
Quiz
•
University
10 questions
Ulangan Harian Kd. 3.3 (Label)
Quiz
•
9th Grade
10 questions
L'energia
Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
TEMA 8: PANADERÍA Y PASTELERÍA
Quiz
•
Professional Development
10 questions
ADVERTISEMENT
Quiz
•
9th Grade
15 questions
kuis tools coreldraw
Quiz
•
10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
20 questions
Disney Characters
Quiz
•
KG
10 questions
Christmas/Winter
Quiz
•
KG - 2nd Grade
8 questions
Kindergarten-CUA3-Topic 3 (Sunlight)
Quiz
•
KG
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
KG - 3rd Grade
20 questions
Logos
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
