Unit rate

Unit rate

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Magnet

Magnet

Professional Development

15 Qs

PENILAIAN HARIAN 2

PENILAIAN HARIAN 2

University

10 Qs

SOCIEDAD Y CLASES SOCIALES

SOCIEDAD Y CLASES SOCIALES

1st Grade

10 Qs

La Terra

La Terra

4th Grade

12 Qs

Pertolongan Pertama Kecelakaan Kerja Quiz 1

Pertolongan Pertama Kecelakaan Kerja Quiz 1

1st Grade - University

10 Qs

Galaxy Review

Galaxy Review

6th - 8th Grade

15 Qs

Sumatif Harian 3

Sumatif Harian 3

7th Grade

12 Qs

HEALTH AND SAFETY 9

HEALTH AND SAFETY 9

7th - 9th Grade

11 Qs

Unit rate

Unit rate

Assessment

Quiz

Practice Problem

Medium

Created by

Rita Klein-Poma

Used 7+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento
Velveeta

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jack jumps 40 times per 4 minutes.  How many times does he jump per 1 minute?

5
10
40
36

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?