Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

Assessment

Quiz

Created by

Leonard Atencio

Mathematics

5th Grade

13 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Bella pays $15.80 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Julio ran 15.2 miles over the weekend. He ran 6.75 miles on Saturday. How many miles did he run on Sunday?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bakery used 475 pounds of apples to make 1,000 apple tarts. Each tart contains the same amount of apples. Which equation will solve the the problem correctly?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?