Bella pays $15.80 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
Decimal Division Word Problems

Quiz
•
Leonard Atencio
•
Mathematics
•
5th Grade
•
13 plays
•
Hard
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Julio ran 15.2 miles over the weekend. He ran 6.75 miles on Saturday. How many miles did he run on Sunday?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bakery used 475 pounds of apples to make 1,000 apple tarts. Each tart contains the same amount of apples. Which equation will solve the the problem correctly?
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
12 questions
MATH VOC- OPERATIONS & ALGEBRAIC

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Add and Subtract Fractions Word Problems

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Fractions with Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
5th Grade Math Vocab Test Part 1

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Vocabulary for Prime/Composite and Order of Operation

Quiz
•
5th Grade
14 questions
1 And 2 Step Word Problems Within 100

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Solving for Unknown Variables Quiz 1

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
23 questions
5th Grade Math NC EOG Released Test

Quiz
•
5th Grade
30 questions
5th grade math end of year review

Quiz
•
4th - 5th Grade
13 questions
Math Support: All Things Triangles

Lesson
•
5th Grade
16 questions
Mean, Median, Mode, and Range

Quiz
•
5th Grade
21 questions
Math EOG Review

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Order of Operations

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Math EOG Review

Quiz
•
5th Grade