Unit Rate & Proportions Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned
Kristin Frost
Used 2+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$4 per hour
$5/hour
$20 per hour
$80/hr
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
For 3 pounds of granola, mom spent $3.75. What is her unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$0.8 per pound
$11.25 per pound
$6.75 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
33 questions
Calculating Average Speed
Quiz
•
6th Grade
25 questions
7th Grade Math Final Exam Review - Part 2
Quiz
•
7th Grade
25 questions
sumatif tengah semester gasal mtk kls 8
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Grade 7 Fractions Review
Quiz
•
7th Grade
29 questions
8th Grade PSSA Review
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Mock Exam Review 2025
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Ratios, Rates, and Proportions
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Distance-Time graphs 1
Quiz
•
8th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
MINERS Core Values Quiz
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
3.1 Parallel lines cut by a transversal
Quiz
•
8th Grade
