Unit Rate & Proportions Review

Unit Rate & Proportions Review

6th - 8th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Year 8 Statistics Progress Test Mainstream

Year 8 Statistics Progress Test Mainstream

8th Grade

25 Qs

Similar Figures

Similar Figures

7th Grade

26 Qs

Quiz Bee - G6

Quiz Bee - G6

6th Grade

25 Qs

Mathematics 6 Reviewer (1)

Mathematics 6 Reviewer (1)

6th Grade

26 Qs

test2 easy

test2 easy

1st Grade - Professional Development

26 Qs

BRSD

BRSD

8th Grade

30 Qs

Circonferenza e cerchio 2

Circonferenza e cerchio 2

7th - 8th Grade

25 Qs

Algebraic Expression and Equation

Algebraic Expression and Equation

6th Grade

25 Qs

Unit Rate & Proportions Review

Unit Rate & Proportions Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.RP.A.2B

+8

Standards-aligned

Created by

Kristin Frost

Used 2+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

$4 per hour

$5/hour

$20 per hour

$80/hr

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
1 clap per second
3 claps per second
12 claps per second
14 claps per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
4
10
80
160

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For 3 pounds of granola, mom spent $3.75. What is her unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$0.8 per pound

$11.25 per pound

$6.75 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?