Unit Rate & Proportions Quiz

Unit Rate & Proportions Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate & Proportions Review

Unit Rate & Proportions Review

Unit Rate Review

Unit Rate Review

unit rate

unit rate

Unit Rate

Unit Rate

Chapter 1 Quiz: Course 2

Chapter 1 Quiz: Course 2

unit rates

unit rates

Unit Rate & Proportions Quiz

Unit Rate & Proportions Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3B

+7

Standards-aligned

Created by

Kristin Frost

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A unit rate is

a rate with the numerator of one.

a rate with the denominator of one.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

How do you find unit rate.

By multiplying

By dividing

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

$4 per hour

$5/hour

$20 per hour

$80/hr

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento
Velveeta

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Russel runs 9/10 of a mile in 5 minutes. How far does he run in one minute?

5 5/9 miles/minute

9/50 miles/minute

9/10 mile/minute

4 1/2 miles/minute

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?