
untitled
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Hard
Melina Callaway
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$13.30
$6.00
$13.31
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1.00
$0.85
$0.35
$1.10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
PATHFIT 4- QUIZ 1
Quiz
•
Professional Development
10 questions
Billy Elliot Review
Quiz
•
9th Grade
10 questions
ADVERTISEMENT
Quiz
•
9th Grade
20 questions
LÍRICA MEDIEVAL
Quiz
•
11th Grade
10 questions
L'energia
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Law of Agency
Quiz
•
University
10 questions
PEMDAS Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
E commerce
Quiz
•
KG
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for
14 questions
States of Matter
Lesson
•
KG - 3rd Grade
20 questions
Disney Characters
Quiz
•
KG
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
7 questions
Natural Resources
Quiz
•
KG - 2nd Grade
15 questions
Pronouns
Quiz
•
KG - 3rd Grade
15 questions
Single digit addition and subtraction
Quiz
•
KG - 1st Grade
10 questions
Dichotomous Key
Quiz
•
KG - University
25 questions
Integer Operations
Quiz
•
KG - University
