untitled

untitled

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

12C8- AVERBIAL CLAUSE OF TIME

12C8- AVERBIAL CLAUSE OF TIME

12th Grade

18 Qs

Indonesia

Indonesia

1st - 10th Grade

15 Qs

Scratch小測驗2

Scratch小測驗2

1st - 5th Grade

10 Qs

Nelson Mandela. Racism, prejudice, injustice.

Nelson Mandela. Racism, prejudice, injustice.

4th - 6th Grade

20 Qs

Venus N/A Marano

Venus N/A Marano

10th Grade

20 Qs

Quadratic Vocabulary

Quadratic Vocabulary

9th - 10th Grade

20 Qs

SCIENCE 3RD QA

SCIENCE 3RD QA

7th Grade

20 Qs

mesin Tahun 6

mesin Tahun 6

6th Grade

20 Qs

untitled

untitled

Assessment

Quiz

Practice Problem

Hard

Created by

Melina Callaway

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$13.30

$6.00

$13.31

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1.00

$0.85

$0.35

$1.10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?