ratios, proportions 7th grade Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+7
Standards-aligned
Malinda Waldon-Wiggins
Used 28+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which table or tables represent proportional relationships
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Ms. Falcone is having some friends over. She bought 18 bottles of water for $12.00 and a 12 pack of cookies for $5.64. Identify the choices that have the correct unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour
Non Proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.4.OA.C.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ms. Gombos said, "The unit rate is $2.00 per dice." Ms. Palermo said , "The unit rate is $0.20 per dice." Who is right?
Ms. Gombos
Ms. Palermo
Neither, I am going to ask Mrs. Demarino
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Represent Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Ratios and rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios, Tables, and Graphs

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Basic Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Writing Ratios

Quiz
•
3rd - 6th Grade
12 questions
Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios, Proportions, Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratio Tables Ratios Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade