Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 Rates/Percentages Review

Unit 3 Rates/Percentages Review

6th Grade

11 Qs

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

11/28/23 Unit Rate Practice

11/28/23 Unit Rate Practice

6th Grade

11 Qs

NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

6th Grade

10 Qs

Grade 5 Decimal Division & Fraction Conversion Quiz

Grade 5 Decimal Division & Fraction Conversion Quiz

5th Grade - University

10 Qs

Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Ratio Tables, Rates, Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Purple Quiz

Purple Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Kelsie Day

Used 5+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Sophia walked 6 miles in 90 minutes at Bear Creek Park. At this rate, how many miles did she walk each hour?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

10 days / 2 jobs

20 days / job

5 days / job

0.2 days / job

12 days / job

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Felix paid $6.00 for 12 granola bars. At this price, how much would he have paid for 9 granola bars?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

234 miles / 13 gallons

17 miles / gallon

18 miles / gallon

19 miles / gallon

20 miles / gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Judy spent $13.20 for 12 candy bars. Find the price per candy bar.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2