ratios and unit rates

ratios and unit rates

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

17 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th - 6th Grade

11 Qs

Proportion

Proportion

5th - 6th Grade

12 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Ratios

Ratios

4th - 6th Grade

14 Qs

RATIO

RATIO

5th Grade

10 Qs

Ratio Intro

Ratio Intro

5th - 7th Grade

12 Qs

Chapter 5 Test Review MS

Chapter 5 Test Review MS

5th - 6th Grade

14 Qs

ratios and unit rates

ratios and unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Easy

Created by

Phil Cerullo

Used 12+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 tickets to a baseball game. What is the rate for 7 game tickets?

$210

$264

$217

$224

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
100 Calories/Ounce
60 Calories/Ounce
75 Calories/Ounce
82 Calories/Ounce

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Joe's Dry Cleaners charges $18 to clean three pairs of pants, How much does he charge for one pair?

$9 per pair of pants

$6 per pair of pants

$3 per pair of pants

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the missing number in the ratio table?
72
85
76
90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought 5 concert tickets for $200. What was the price per ticket?

$50.00

$500.00

$40.00

$0.025

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Fernando bought 5 pencils for $1.00.  What is the unit price per pencil?
$0.20
$0.50
$0.95
$0.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?