ratios and unit rates

ratios and unit rates

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Ratios

Rates and Ratios

5th - 6th Grade

15 Qs

Introduction to Ratio DIN

Introduction to Ratio DIN

5th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

4th - 6th Grade

14 Qs

5th Grade Probability and Outcomes

5th Grade Probability and Outcomes

5th Grade

10 Qs

Ratio

Ratio

5th Grade

15 Qs

Math Vocabulary

Math Vocabulary

5th - 6th Grade

10 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

5th - 9th Grade

15 Qs

Math Ratio Quiz

Math Ratio Quiz

5th - 6th Grade

11 Qs

ratios and unit rates

ratios and unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Phil Cerullo

Used 15+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 tickets to a baseball game. What is the rate for 7 game tickets?

$210

$264

$217

$224

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
100 Calories/Ounce
60 Calories/Ounce
75 Calories/Ounce
82 Calories/Ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Joe's Dry Cleaners charges $18 to clean three pairs of pants, How much does he charge for one pair?

$9 per pair of pants

$6 per pair of pants

$3 per pair of pants

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the missing number in the ratio table?
72
85
76
90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought 5 concert tickets for $200. What was the price per ticket?

$50.00

$500.00

$40.00

$0.025

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Fernando bought 5 pencils for $1.00.  What is the unit price per pencil?
$0.20
$0.50
$0.95
$0.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?