Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th - 7th Grade

17 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, MATH.CONTENT.7.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Sarah Fahnestock

Used 32+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?
$10.03 per ounce
$27.01 per ounce
$0.99 per ounce
$0.10 per ounce

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 2 pts

Media Image

Find the unit rate miles per hour.

24 miles per hour

3 miles per hour

1 miles per hour

8 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
637 cars per week
13
.08 portraits per week
13 portraits per week

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Ling is driving at a constant speed of 55 miles per hour. At that rate, how long will it take him to drive 275 miles?

4 hours

5 hours

6 hours

7 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy?


3-pound bag of candy for $6.04

OR

9-pound bag of candy for $18.45

The 3- pound bag.

The 9- pound bag.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Fred's car can travel 368 miles on one tank of gas. His gas tank holds 16 gallons. What is the unit rate for miles per gallon?

22 miles per gallon

23 miles per gallon

26 miles per gallon

28 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?