Unit Rate and Unit Price Blast from the Past
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Sarah Fahnestock
Used 74+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 2 pts
Find the unit rate miles per hour.
24 miles per hour
3 miles per hour
1 miles per hour
8 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 2 pts
Ling is driving at a constant speed of 55 miles per hour. At that rate, how long will it take him to drive 275 miles?
4 hours
5 hours
6 hours
7 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy?
3-pound bag of candy for $6.04
OR
9-pound bag of candy for $18.45
The 3- pound bag.
The 9- pound bag.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Fred's car can travel 368 miles on one tank of gas. His gas tank holds 16 gallons. What is the unit rate for miles per gallon?
22 miles per gallon
23 miles per gallon
26 miles per gallon
28 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Math Quiz 2
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Module 3 Review Multi-Digit Decimal Operations
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Solve Problems Using Ratios - Grade 6
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Unit 4 Review-Order of Operations and Properties
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Equations & Inequalities Study Guide
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Writing & Solving Equations in the real world
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates
Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
