Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 6 Quiz Optional Rates & Unit Rates

Grade 6 Quiz Optional Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rate, base, and Percentage

Rate, base, and Percentage

6th Grade

16 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

6th Grade

17 Qs

Mathematics Test | Class VI | CH - Algebra

Mathematics Test | Class VI | CH - Algebra

6th Grade

10 Qs

Add and Subtract Fractions

Add and Subtract Fractions

6th - 7th Grade

15 Qs

Chapter 1 Review

Chapter 1 Review

6th Grade

15 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

11 Qs

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, MATH.CONTENT.7.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Sarah Fahnestock

Used 74+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?

$10.03 per ounce
$27.01 per ounce
$0.99 per ounce
$0.10 per ounce

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 2 pts

Media Image

Find the unit rate miles per hour.

24 miles per hour

3 miles per hour

1 miles per hour

8 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?

637 cars per week
13
.08 portraits per week
13 portraits per week

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96
$12
$768
$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Ling is driving at a constant speed of 55 miles per hour. At that rate, how long will it take him to drive 275 miles?

4 hours

5 hours

6 hours

7 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy?


3-pound bag of candy for $6.04

OR

9-pound bag of candy for $18.45

The 3- pound bag.

The 9- pound bag.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Fred's car can travel 368 miles on one tank of gas. His gas tank holds 16 gallons. What is the unit rate for miles per gallon?

22 miles per gallon

23 miles per gallon

26 miles per gallon

28 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?