Review of ratios, rates and better buy

Review of ratios, rates and better buy

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and rates

Ratios and rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

16 Qs

Rates and Ratios and Unit Rates

Rates and Ratios and Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

7th - 8th Grade

11 Qs

[YEAR 08 MATHEMATICS]: Simplifying Ratios

[YEAR 08 MATHEMATICS]: Simplifying Ratios

8th Grade

16 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Review of ratios, rates and better buy

Review of ratios, rates and better buy

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Mrs. Watts

Used 16+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices
Sargento
Velvetta

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of circles to total shapes?

3:8

5:3

3:5

5:8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?

3=4

3 : 4

3 / 4

3 to 4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

10 hours

15 hours

5 hours

20 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


There are 116 students in 4 rooms. 

 1 class29 students\frac{1\ class}{29\ students}  

 4 classes116 students\frac{4\ classes}{116\ students} 

 116 students4 classes\frac{116\ students}{4\ classes} 

 29 students1 class\frac{29\ students}{1\ class} 

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image
Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?
5 to 2
3 to 5
5 to 10
5 to 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?