Review of ratios, rates and better buy

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
Standards-aligned

Mrs. Watts
Used 16+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the ratio of circles to total shapes?
3:8
5:3
3:5
5:8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?
3=4
3 : 4
3 / 4
3 to 4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
10 hours
15 hours
5 hours
20 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
There are 116 students in 4 rooms.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratios Rates Unit Rate Tables and Graphs Review

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rates and Ratio Practice

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Equations

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Weekly Review Term 1 Week 4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade