Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices
Review of ratios, rates and better buy
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
Mrs. Watts
Used 16+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the ratio of circles to total shapes?
3:8
5:3
3:5
5:8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?
3=4
3 : 4
3 / 4
3 to 4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
10 hours
15 hours
5 hours
20 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
There are 116 students in 4 rooms.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios-Maths
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Ratios and rates
Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Ratio Table Word Problems
Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Ratios Rates Percentages Reviews
Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates and Ratios and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Ratio Fun
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade