Review Quiz

Review Quiz

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Rates

Unit Rate and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

6th Grade - University

15 Qs

MAKEUP - Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate TEST

MAKEUP - Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate TEST

6th - 7th Grade

13 Qs

6th grade Rate Review - 11/12

6th grade Rate Review - 11/12

6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, and Percents

Ratios, Rates, and Percents

6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratio Tables - Final Challenge

Ratio Tables - Final Challenge

6th Grade

12 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

Review Quiz

Review Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, HSF.LE.B.5

+2

Standards-aligned

Created by

Adeyefa Finch

Used 1+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 22 dogs, 30 cats, and 12 lizards. What is the ratio to dogs and lizards in simplest form?

11 to 6

15 to 6

11 to 15

6 to 15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on the graph, how many songs would there be in 12 hours?

80 songs

15 songs

90 songs

65 songs

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on the graph, how many people would there be in 7 days?

30

36

42

48

Tags

CCSS.5.OA.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cookie recipe calls for 3 cups of flour and 2 cups of chocolate chips. What is the ratio of chocolate chips to flour?

3 : 2

3 to 2

6 : 4

2 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Ten soccer players were going to a soccer tournament with their three coaches. What is the ratio of coaches to players? 
10 : 3
10:13
3 : 10
3:13

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
$0.60
$0.40
$2.80
$3.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?