Topic 6: Understand and Use Percent

Topic 6: Understand and Use Percent

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction Decimal Percent Review HW 10/21

Fraction Decimal Percent Review HW 10/21

7th Grade

24 Qs

6th 6-1 Understand Percent

6th 6-1 Understand Percent

6th Grade

15 Qs

Ratios and Percents Review

Ratios and Percents Review

6th Grade

15 Qs

Fractions, Decimals & Percents

Fractions, Decimals & Percents

6th - 7th Grade

20 Qs

Intro to Percents

Intro to Percents

6th Grade

15 Qs

Math 6th Grade Ratio/Proportions Review

Math 6th Grade Ratio/Proportions Review

6th Grade

20 Qs

Benchmark Fractions, Decimals, and Percent

Benchmark Fractions, Decimals, and Percent

6th Grade

15 Qs

Percent (%)

Percent (%)

4th - 6th Grade

15 Qs

Topic 6: Understand and Use Percent

Topic 6: Understand and Use Percent

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

April Taylor

Used 6+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the fraction as a percent: 35100\frac{35}{100}  

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What percent of the figure is shaded?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the percent as a fraction: 79%

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What percent is shaded?

75%

15%

3/4%

3%

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Sixty percent of the flowers in Karen's garden are roses. Which of the following shows 60% roses?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You are buying carrots. Your options are: a 3​-pound bag for ​$4.20 or a 10​-pound bag for ​$6.30​? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.

When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.

It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.

It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.

It is always best to get the items with the lowest unit price.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?