QN=241 A company has inventory of 10 units at a cost of $10 each on June 1. On June 3, it purchased 20 units at $12 each. 12 units are sold on June 5. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the cost of the 12 units that were sold?

acc101 5

Quiz
•
Business
•
University
•
Medium
Le Tram
Used 18+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
a. $120.
b. $124.
c. $128.
d. $130
e. $140.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
QN=243 A company had inventory of 10 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, it purchased 10 units at $21 each. On November 6 it purchased 15 units at $25 each. On November 8, it sold 20 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 20 units sold?
a. $395
b. $480
c. $375
d. $510
e. $520.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
QN=245 The inventory valuation method that identifies each item in ending inventory with a specific purchase and invoice is the:
a. Weighted average inventory method.
b. First-in, first-out method.
c. Last-in, first-out method.
d. Specific identification method.
e. Retail inventory method.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
QN=246 Which statement is true?
a. The cost of an inventory item includes its invoice cost plus any discount, and plus any added costs necessary to put it in a place and condition for sale.
b. The cost of an inventory item includes its invoice cost plus any discount, and minus any added costs necessary to put it in a place and condition for sale.
c. The cost of an inventory item includes its invoice cost minus any discount, and minus any added costs necessary to put it in a place and condition for sale.
d. The cost of an inventory item includes its invoice cost minus any discount
e. The cost of an inventory item includes its invoice cost minus any discount, and plus any added costs necessary to put it in a place and condition for sale.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
QN=247 A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, it purchased 10 units at $22 each. On November 6 it purchased 6 units at $25 each. On November 8, it sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 18 units sold?
a. $395
b. $410.
c. $450.
d. $510.
e. $520.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
QN=248 Acme-Jones Company uses a weighted-average perpetual inventory system.August 2, 8 units were purchased at $12 per unit.August 18, 15 units were purchased at $14 per unit.August 29, 20 units were sold.August 31, 10 units were purchased at $16 per unit.What is the per-unit value of ending inventory on August 31?
a. $12.00.
b. $13.30.
c. $15.38.
d. $16.00
e. $17.74.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
QN=249 Given the following information, determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO perpetual inventory method.June, 1: Beginning inventory 15 units at $20 eachJune, 15: Sale of 6 units at $50June, 29: Purchased of 8 units at $25The cost of goods sold is :
a. $200.
b. $220
.c. $120
d. $275
e. $300
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
REVISION 4 : TOPIC 3, 4, 5 & 7

Quiz
•
1st Grade - University
18 questions
Financial statements

Quiz
•
University
20 questions
20 acc101 final

Quiz
•
University
23 questions
COB 242 - Unit 3

Quiz
•
University
20 questions
RETAIL - PRE-FINALS QUIZ

Quiz
•
University
20 questions
QUIZ 3 : TOPIC 2 [MANUFACTURING COSTS:CONCEPTS & COMPONENTS]

Quiz
•
1st Grade - University
18 questions
Chapter M3 - Process Costing

Quiz
•
University
15 questions
Chapter 2 SCM : Logistics Management

Quiz
•
University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade