Multiply and Divide Rational Numbers

Multiply and Divide Rational Numbers

6th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Fractions

Multiplying Fractions

5th - 6th Grade

10 Qs

phép cộng phân số

phép cộng phân số

6th Grade

12 Qs

Matematika asesmen diagnostik

Matematika asesmen diagnostik

6th - 8th Grade

10 Qs

Quiz sobre Frações

Quiz sobre Frações

6th Grade

12 Qs

Mental Math-5-C5

Mental Math-5-C5

5th - 6th Grade

10 Qs

Math Riddles

Math Riddles

6th Grade

12 Qs

Percent of Change

Percent of Change

6th - 8th Grade

10 Qs

Multiply and Divide Rational Numbers

Multiply and Divide Rational Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

R Martinez

Used 59+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

$198.25

$99.13

393.45

$396.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

53.76

5.25

20.0

13.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A group of three friends are making a pie. The total cost of ingredients is $5.16. If the friends each paid the same amount, how much did each friend pay?

$15.48

$2.16

$8.16

$1.72

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

2

3

6

8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Veronica's fastest time running a mile is 8.25 minutes. Kate's fastest time running a mile is 1.12 times longer than Veronica's. What is Kate's fastest time running a mile?

7.13 minutes

7.37 minutes

9.24 minutes

9.37 minutes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sells 3 donuts for $1.71. How much would it cost to purchase 7 donuts?

$0.57

$11.97

$0.24

$3.99

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt