Solving Equations Review

Solving Equations Review

42 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

quiz senyawa turunan alkana

quiz senyawa turunan alkana

11th Grade

40 Qs

tenses+relative

tenses+relative

11th Grade

46 Qs

enteros1

enteros1

6th Grade

40 Qs

ADOBE FLASH CS6

ADOBE FLASH CS6

6th - 7th Grade

40 Qs

latihan PAS 11 sejarah minat

latihan PAS 11 sejarah minat

9th - 12th Grade

47 Qs

Entdeckungsfahrten

Entdeckungsfahrten

KG - University

45 Qs

Tiếng Anh 5 Unit 12

Tiếng Anh 5 Unit 12

5th Grade

40 Qs

Sharing Data

Sharing Data

11th Grade

40 Qs

Solving Equations Review

Solving Equations Review

Assessment

Quiz

Hard

Created by

karen waheed

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

42 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve the equation. 

80
45
180
5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve the equation. Check your solution.

5/3 or 1 2/3
243/125 or 1 118/125
1.944
-5/3 or -12/3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

In the given equation, which number is the coefficient?

2
5
-1
7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Solve for the variable.
-2.8 = 4b

0.7
-0.7
1.43
-1.43

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in  the package?

4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the price of one extension cord if Chulo can buy a  package of 6 for $7.26?

7.26x = 6
6x = 7.26
7.26(6) = x
6 = 7.26/ x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Solve for x

x = -8

x = 12

x = 2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?