ICAEW CFAB ACCOUNTING (AG) - END ch. 7

ICAEW CFAB ACCOUNTING (AG) - END ch. 7

University

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Front Office Overview_Final Test

Front Office Overview_Final Test

University - Professional Development

20 Qs

Procurement Quiz #2 Review

Procurement Quiz #2 Review

University

10 Qs

QUIZ 2 : TOPIC 8 [ACCOUNTING FOR INVENTORIES]

QUIZ 2 : TOPIC 8 [ACCOUNTING FOR INVENTORIES]

1st Grade - University

20 Qs

Master Budgeting

Master Budgeting

University

10 Qs

Revision Quiz 1

Revision Quiz 1

University

10 Qs

REVISION 4 : TOPIC 9 [ACCOUNTING FOR NON-CURRENT ASSETS]

REVISION 4 : TOPIC 9 [ACCOUNTING FOR NON-CURRENT ASSETS]

1st Grade - University

20 Qs

HOSPM 2100 QUIZ 1

HOSPM 2100 QUIZ 1

University

10 Qs

Session 7 IAP

Session 7 IAP

University

20 Qs

ICAEW CFAB ACCOUNTING (AG) - END ch. 7

ICAEW CFAB ACCOUNTING (AG) - END ch. 7

Assessment

Quiz

Professional Development

University

Easy

Created by

Rivaille Phantomhive

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

what are the methods of inventory valuation?

Stock count

AVCO

LIFO

FIFO

NRV

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

inventory that is being held at the end of accounting period is the latest inventory bought

avco

lifo

fifo

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 may 2017 ;

Purchases 60 unit @ $ 12

7 May 2017 ;

Purchases 120 unit @ $ 23

10 May 2017 ;

Sales 55 units

Based on FIFO METHOD, what is the SALES value

55 @ $ 23

55 @ $ 35

55 @ $ 12

Answer explanation

Based on the FIFO (First-In, First-Out) method, the sales value would be:

55 units @ $12

In the FIFO method, the assumption is that the earliest inventory purchased is the first one to be sold. In this case, the first 55 units sold would be from the inventory purchased on 5th May 2017 at $12 per unit. Therefore, the sales value would be:

55 units * $12 = $660

So, the correct answer is:

55 @ $12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 may 2017 ;

Purchases 60 unit @ $ 125

7 May 2017 ;

Purchases 120 unit @ $ 230

10 May 2017 ;

Sales 55 units

Based on AVCO method, what would the sales be?

55 @ $ 125

55 @ $ 350

55 @ $ 230

55 @ $ 195

Answer explanation

Based on the AVCO (Weighted Average Cost) method, we calculate the average cost per unit by dividing the total cost of inventory by the total number of units.

Total cost of inventory = (60 units $125) + (120 units $230) = $7,500 + $27,600 = $35,100

Total number of units = 60 units + 120 units = 180 units

Average cost per unit = $35,100 / 180 units ≈ $194.44

Therefore, based on the AVCO method, the sales value would be:

55 units @ $194.44 ≈ $10,694.20

So, the correct answer is:

55 @ $195

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

First In, First Out is

an assumption that the inventory purchased first is sold first

an assumption that the inventory purchased last will be sold first

a dance move

the reality that the inventory purchased first is sold first

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Cost of sales

Is the revenue generated from selling inventory

Expenses incurred when inventory is sold

Net profit minus Expenses

The value of inventory recorded in the inventory cards

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Gross Profit is

The same as Sales Revenue

The same as Net Profit

The profit earned purely from the purchase and sale of inventory

Revenue Less Expenses

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?