what are the methods of inventory valuation?
ICAEW CFAB ACCOUNTING (AG) - END ch. 7

Quiz
•
Professional Development
•
University
•
Easy
Rivaille Phantomhive
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Stock count
AVCO
LIFO
FIFO
NRV
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
inventory that is being held at the end of accounting period is the latest inventory bought
avco
lifo
fifo
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5 may 2017 ;
Purchases 60 unit @ $ 12
7 May 2017 ;
Purchases 120 unit @ $ 23
10 May 2017 ;
Sales 55 units
Based on FIFO METHOD, what is the SALES value
55 @ $ 23
55 @ $ 35
55 @ $ 12
Answer explanation
Based on the FIFO (First-In, First-Out) method, the sales value would be:
55 units @ $12
In the FIFO method, the assumption is that the earliest inventory purchased is the first one to be sold. In this case, the first 55 units sold would be from the inventory purchased on 5th May 2017 at $12 per unit. Therefore, the sales value would be:
55 units * $12 = $660
So, the correct answer is:
55 @ $12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5 may 2017 ;
Purchases 60 unit @ $ 125
7 May 2017 ;
Purchases 120 unit @ $ 230
10 May 2017 ;
Sales 55 units
Based on AVCO method, what would the sales be?
55 @ $ 125
55 @ $ 350
55 @ $ 230
55 @ $ 195
Answer explanation
Based on the AVCO (Weighted Average Cost) method, we calculate the average cost per unit by dividing the total cost of inventory by the total number of units.
Total cost of inventory = (60 units $125) + (120 units $230) = $7,500 + $27,600 = $35,100
Total number of units = 60 units + 120 units = 180 units
Average cost per unit = $35,100 / 180 units ≈ $194.44
Therefore, based on the AVCO method, the sales value would be:
55 units @ $194.44 ≈ $10,694.20
So, the correct answer is:
55 @ $195
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
First In, First Out is
an assumption that the inventory purchased first is sold first
an assumption that the inventory purchased last will be sold first
a dance move
the reality that the inventory purchased first is sold first
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cost of sales
Is the revenue generated from selling inventory
Expenses incurred when inventory is sold
Net profit minus Expenses
The value of inventory recorded in the inventory cards
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Gross Profit is
The same as Sales Revenue
The same as Net Profit
The profit earned purely from the purchase and sale of inventory
Revenue Less Expenses
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
REVISION 4 : TOPIC 9 [ACCOUNTING FOR NON-CURRENT ASSETS]

Quiz
•
1st Grade - University
20 questions
Session 7 IAP

Quiz
•
University
10 questions
Quiz KETE Chap 1

Quiz
•
University
15 questions
Entrepreneurship Development Programme

Quiz
•
10th Grade - University
16 questions
16 Career Cluster QUIZ

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Master budget and Cash Budgeting

Quiz
•
University
15 questions
C Operators

Quiz
•
University - Professi...
20 questions
REVISION 3 : TOPIC 7, 8 & 9

Quiz
•
1st Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade