Mixed Final Review

Mixed Final Review

6th - 8th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

PENILAIAN TENGAH SEMESTER 1

PENILAIAN TENGAH SEMESTER 1

6th Grade

20 Qs

Quiz 2

Quiz 2

8th Grade

20 Qs

UH 1 MATEMATIKA 6 SDN KROYO

UH 1 MATEMATIKA 6 SDN KROYO

6th Grade

20 Qs

Polygons & Angles

Polygons & Angles

7th Grade

20 Qs

LATIHAN MATEMATIKA KELAS 6 SEMESTER 1

LATIHAN MATEMATIKA KELAS 6 SEMESTER 1

6th - 8th Grade

20 Qs

حل اسئلة رياضيات درس ضرب الاعداد العشرية

حل اسئلة رياضيات درس ضرب الاعداد العشرية

6th Grade

20 Qs

Mixed Final Review

Mixed Final Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2B, 7.RP.A.2D, 7.EE.B.4A

+18

Standards-aligned

Created by

Sabrina Scaccio

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A

B

C

D

Tags

CCSS.6.NS.C.7C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which answer results in a product greater than zero?

(5)(0)

(-1)(-1)(-1)

(-10)(10)

(-1)(-1)(-1)(-1)

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

CCSS.7.NS.A.2B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lisa started with $14.00 in her bank account this week. She then paid her credit card bill that was $16.75. She realized she paid too much and added $25.00 to her bank account. She then Bought a pack of gum for $2.50. How much money is in her account now?

$53.25

$19.75

$53.25

$-19.75

Tags

CCSS.7.NS.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tags

CCSS.7.NS.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 5 pencils costs $1.15. What is the unit price of a pencil?

$0.25/pencil

$0.21/pencil

$0.23/pencil

$0.15/pencil

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

x=40

x=44

x=41.3

x = 64

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?