Mixed Final Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+18
Standards-aligned
Sabrina Scaccio
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
Tags
CCSS.6.NS.C.7C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which answer results in a product greater than zero?
(5)(0)
(-1)(-1)(-1)
(-10)(10)
(-1)(-1)(-1)(-1)
Tags
CCSS.7.NS.A.2A
CCSS.7.NS.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lisa started with $14.00 in her bank account this week. She then paid her credit card bill that was $16.75. She realized she paid too much and added $25.00 to her bank account. She then Bought a pack of gum for $2.50. How much money is in her account now?
$53.25
$19.75
$53.25
$-19.75
Tags
CCSS.7.NS.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.NS.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.NS.A.1C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A package of 5 pencils costs $1.15. What is the unit price of a pencil?
$0.25/pencil
$0.21/pencil
$0.23/pencil
$0.15/pencil
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x=40
x=44
x=41.3
x = 64
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
GR 8A - Review1
Quiz
•
8th Grade
20 questions
1.0 INDEKS Tingkatan 3
Quiz
•
KG - Professional Dev...
20 questions
MULTIPLICACIÓN
Quiz
•
5th - 6th Grade
22 questions
Graphical Displays
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
REPASO MATEMÁTICAS
Quiz
•
6th Grade
20 questions
datos curiosos matemáticos
Quiz
•
7th Grade
20 questions
divide
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Adición y sustracción de números enteros
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
