Best Buy; profit; and loss
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Stephen Zahra
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A carton of 10 eggs cost $6.50. Calculate the cost of 1 egg in cents.
$65.00
$0.65
$0.07
$6.5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 1.35 kg packet of mince costs $15. How many grams of mince does each dollar buy?
135 grams
100 grams
900 grams
90 grams
Tags
CCSS.4.MD.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A 0.75 L bottle of milk costs $1.05. Calculate the cost of milk per litre.
$1.00
$1.25
$1.40
$1.80
Tags
CCSS.4.MD.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sally is deciding which of two different cereals she should buy.
Chocon Pops costs $0.84 for 200 g.
Special Q costs $0.36 for 100 g.
Which of the cereal brands is cheaper to buy?
Chocon Pops: 60 cents cheaper / kg
Chocon Pops: 48 cents cheaper / kg
Special Q: 60 cents cheaper / kg
Special Q: 48 cents cheaper / kg
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A supermarket sells two different brands of eggs, Happy Hens and Sunny Side Up.
Happy Hens eggs cost $6.00 for 12 eggs.
Sunny Side Up eggs cost $1.50 for 5 eggs.
Which brand sells its eggs at a cheaper price?
Sunny side up is cheaper by 20 cents per egg.
Sunny side up is cheaper by 30 cents per egg.
Happy Hens is cheaper by 20 cents per egg.
Happy Hens is cheaper by 30 cents per egg.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Calculate the profit or loss for the following:
Sale price is $540 and the cost price is $284.
Profit of $256
Profit of $284
Loss of $256
Loss of $284
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Calculate the profit or loss for the following:
Sale price is $2 065 and the cost price is $3 120.
Profit of $955
Profit of $1 055
Loss of $955
Loss of $1 055
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Division Fun: Equal Groups & Remainders Challenge!
Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Math Mastery for Second Graders
Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Reading Writing and Comparing Decimals
Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Ratios and proportions
Quiz
•
7th - 11th Grade
12 questions
Unit 7 Review
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Algebra 1 - Benchmark 1 MC Short Review (2025)
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Linear Programming
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Solving Linear Proportion Problems
Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
26 questions
Intro to Exponential Functions
Quiz
•
9th Grade
8 questions
211 - Write Equation Given Two Points
Quiz
•
9th Grade
16 questions
Solving Systems Review
Quiz
•
9th Grade
18 questions
Triangle Similarity Review
Quiz
•
9th - 12th Grade
