Topic 2-1 & 2-2 Quiz (Unit Rates and Unit Rates with Fractions)

Topic 2-1 & 2-2 Quiz (Unit Rates and Unit Rates with Fractions)

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Day 4: Warm - UP / Review

Day 4: Warm - UP / Review

8th Grade

15 Qs

Angles, Parallel Lines & Transversals

Angles, Parallel Lines & Transversals

7th Grade

20 Qs

SCIENTIFIC NOTATION REVIEW

SCIENTIFIC NOTATION REVIEW

8th Grade

15 Qs

Averages Year 6

Averages Year 6

5th - 7th Grade

20 Qs

mathhhh

mathhhh

6th Grade

15 Qs

Adding Integers - Learn

Adding Integers - Learn

7th Grade

15 Qs

Simplify Algebraic Expression (1)

Simplify Algebraic Expression (1)

7th Grade

20 Qs

Class 7 Quiz

Class 7 Quiz

7th Grade

15 Qs

Topic 2-1 & 2-2 Quiz (Unit Rates and Unit Rates with Fractions)

Topic 2-1 & 2-2 Quiz (Unit Rates and Unit Rates with Fractions)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.NS.A.1, 6.RP.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Lauren Todd

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

1
3
1/3
2/3

Tags

CCSS.6.NS.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The price for 11 ballpoint pens is $11.77. Which of the following represents the same price per pen?

4 pens for $4.44

5 pens for $6.05

6 pens for $6.42

7 pens for $7.82

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Fill in the blank:

Jessica bought 32 kiwi fruits for $16.

Lisa can buy ____ kiwi fruits with $4.

*TYPE YOUR ANSWER AS A NUMBER, NOT WORDS!

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Identify the best deal ($ per ounce) from the following options.

27 ounces of chips for $3.51

10 ounces of chips for $1.30

18 ounces of chips for $2.16

25 ounces of chips for $2.75

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

2

98

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?