Module 1 & 2 Review

Module 1 & 2 Review

6th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang

Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang

6th Grade

20 Qs

Revision Day 3 for grade 6

Revision Day 3 for grade 6

6th Grade

17 Qs

Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #3

Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #3

6th Grade

20 Qs

Solving Problems with Unit Rate

Solving Problems with Unit Rate

6th Grade - University

20 Qs

Unit 3 Assessment

Unit 3 Assessment

6th Grade

21 Qs

Ratio and rates part 1

Ratio and rates part 1

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

6th Grade

20 Qs

Chapter 3 Rates and Ratios

Chapter 3 Rates and Ratios

6th Grade

21 Qs

Module 1 & 2 Review

Module 1 & 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Shelby Bingham

Used 1+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the number of students in different activities at Madison’s school.

Find the ratio of the number of students in the yearbook team to the number of students in the running club. Express your answer as a fraction in simplest form.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

At a certain game at the school carnival, people won 49 small prizes and 21 large prizes. Complete the sentence to describe the meaning of the ratio of small prizes to large prizes won.

For every ___ small prizes won, there were ___ large prizes won

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ethan skipped rope 140 times in 35 seconds. Write this rate as a unit rate.

3 skips per second

6 skips per second

4 skips per second

5 skips per second

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Snacks and More sells a 3-pound bag of mixed nuts for $18.30. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of mixed nuts for $14.25.

What is the unit price at Snacks and More?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Snacks and More sells a 3-pound bag of mixed nuts for $18.30. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of mixed nuts for $14.25.

What is the unit price for Healthy Snacking?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tasha rode her bike 4 miles in 44 minutes. At this rate, how far would she ride in 55 minutes?

5 miles
6 miles
4.5 miles
5.5 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Office Bargains sells 125 pens for $6.39 or 195 pens for $8.99. Which of the following statements is correct?

Buying 125 pens and buying 195 pens is equally as good because the unit prices are the same.

The 125-count offer would be a better buy because it has the lower unit price.

The 195-count offer would be a better buy because it has the lower unit price.

The 125-count offer would be a better buy because the cost per pen is less than the cost per pen with the 195-count offer. 

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?