Module 1 & 2 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Shelby Bingham
Used 1+ times
FREE Resource
22 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows the number of students in different activities at Madison’s school.
Find the ratio of the number of students in the yearbook team to the number of students in the running club. Express your answer as a fraction in simplest form.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
At a certain game at the school carnival, people won 49 small prizes and 21 large prizes. Complete the sentence to describe the meaning of the ratio of small prizes to large prizes won.
For every ___ small prizes won, there were ___ large prizes won
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ethan skipped rope 140 times in 35 seconds. Write this rate as a unit rate.
3 skips per second
6 skips per second
4 skips per second
5 skips per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Snacks and More sells a 3-pound bag of mixed nuts for $18.30. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of mixed nuts for $14.25.
What is the unit price at Snacks and More?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Snacks and More sells a 3-pound bag of mixed nuts for $18.30. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of mixed nuts for $14.25.
What is the unit price for Healthy Snacking?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tasha rode her bike 4 miles in 44 minutes. At this rate, how far would she ride in 55 minutes?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Office Bargains sells 125 pens for $6.39 or 195 pens for $8.99. Which of the following statements is correct?
Buying 125 pens and buying 195 pens is equally as good because the unit prices are the same.
The 125-count offer would be a better buy because it has the lower unit price.
The 195-count offer would be a better buy because it has the lower unit price.
The 125-count offer would be a better buy because the cost per pen is less than the cost per pen with the 195-count offer.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #5

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates and Equivalent Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mr. Landrum Understanding Unit Rates and Percentages Quiz 3

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Compare Rates Ratios Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Problems with Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
6th Grade - Topic 5 - Savvas Book Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade