MULTIPLICATIVE COMPARISON***

MULTIPLICATIVE COMPARISON***

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

12 facts

12 facts

3rd - 5th Grade

12 Qs

Order of operations

Order of operations

3rd - 5th Grade

15 Qs

4.OA.1.1

4.OA.1.1

4th Grade

10 Qs

Multiplication as a Comparison: Lesson 1

Multiplication as a Comparison: Lesson 1

4th Grade

11 Qs

Matematik Tahun 3 (Bahagi)

Matematik Tahun 3 (Bahagi)

3rd - 4th Grade

10 Qs

Multiplication and Division by 12

Multiplication and Division by 12

3rd - 4th Grade

15 Qs

Math Facts - 12

Math Facts - 12

3rd - 4th Grade

12 Qs

11 & 12 times tables

11 & 12 times tables

4th Grade

13 Qs

MULTIPLICATIVE COMPARISON***

MULTIPLICATIVE COMPARISON***

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Kameil Gregory

Used 7+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Kobe has 7 basketballs.  His older brother has 4 times the number of basketballs as Kobe has.  How many basketballs does his older brother have?  

a.  28

b. 11

c. 3

d. 8

28
11
3
8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Mr. Ford has 6 boxes of crayons.  Each box has 122 crayons. Which equation could be used to find c, the total number of crayons in these boxes?

a. c ÷ 1 22=

b. 122 – c =

c. 122 x 6 = c

d. 122 + 6 = c

c = ÷ 122
122 - c = c
122 x 6 = c
122 + 6 = c

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sam has twice as many toys as Luke. Together they have 39 cars. How many cars does Sam have?

a. 26

b. 25

c. 14

d. 13

26
25
14
13

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tracy bought shorts that cost $21. They were 7 times more than the blouse Livvy bought. How  much did Livvy's blouse cost?

a. $147

b. $14

c. $3

d. $28

$147
$14
$3
$28

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 James bought a game that was $88, which was 8 times as much as the book he bought.  How much did the book cost?

a. $724

b. $80

c. $96

d. $11

$724
$80
$96
$11

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Kim has 9 apples. Sue has 3 times as many apples as Kim. Which equation can be used to find the number of apples Kim has?

a. 9+ 3=

b. 9x 3=

c. 9×9×9=

d. 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 ×3×3

9 + 3
9 x 3
9 x 9 x 9
3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Jack and Hank went fishing

· Jack caught 6 times as fish as Hank.

Jack saw 36 fish.

Which equation could be used to find how many fish hank caught? (r)

a. 6 x 36 = r

b. 36 – 6 = r

c. 6 + 36 = r

d. 36 ÷ 6 = r

6 x 36 = r
36 - 6 = r
6 + 36 = r
36 ÷ 6 = r

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?