Calculate Profit and Loss

Calculate Profit and Loss

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Year 7

Year 7

7th Grade

18 Qs

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

6th Grade

16 Qs

Practice Semester Exam

Practice Semester Exam

6th - 7th Grade

20 Qs

Less 8 - 1: Apply & solve one-step inequalities

Less 8 - 1: Apply & solve one-step inequalities

7th Grade

20 Qs

Algebraic Fractions

Algebraic Fractions

7th Grade

17 Qs

Mental Math term2

Mental Math term2

7th - 8th Grade

15 Qs

Percents

Percents

6th - 7th Grade

21 Qs

2nd Summative Test in Math 8

2nd Summative Test in Math 8

8th Grade

15 Qs

Calculate Profit and Loss

Calculate Profit and Loss

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
7.EE.B.3, 6.RP.A.3B, 7.NS.A.2A

+7

Standards-aligned

Created by

Katherine Coleby

Used 6+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The term used to describe money gained after a sale.
cost price
selling price
profit 
loss

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If the cost price of an item is $10 and the selling price is $12, was a profit or a loss made?

profit

loss

neither

Tags

CCSS.6.NS.C.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the loss of an item that cost $190 and sold for $175.

$25

$15

-$15

$30

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the profit: CP = $120, SP = $180

$80

$20

-$20

$60

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

CCSS.7.NS.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

How we calculate Loss ?

Loss = SP -CP

Loss = CP -SP

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Jamie builds and sells boxes for worm farms. The materials to build cost $13. She sells the boxes for $20. How much profit will Jamie make?

$7

$27

$13

$20

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Jackie is making lemonade. She buys sugar, lemons, and cups for $17. She made $41 from selling the lemonade. What is her profit?

$58

$17

$24

$41

Tags

CCSS.3.OA.D.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?