untitled

untitled

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ripasso

Ripasso

5th - 6th Grade

10 Qs

coparative adjectives

coparative adjectives

9th Grade

10 Qs

Test of midterm (64)

Test of midterm (64)

University

10 Qs

Y7 Humanities T1 revision

Y7 Humanities T1 revision

7th Grade

10 Qs

Pizzafest Reading Qs

Pizzafest Reading Qs

University

10 Qs

Génito-urinaire

Génito-urinaire

3rd - 6th Grade

11 Qs

Angular Motion

Angular Motion

University

10 Qs

Chapter 8 Section 1

Chapter 8 Section 1

7th - 12th Grade

10 Qs

untitled

untitled

Assessment

Quiz

Practice Problem

Medium

Created by

Ndeye Aida Wade

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.

5 to 7

7 to 5

5 to 12

7 to 12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In a class, the ratio of boys to girls is 6:5. If there are 18 boys, how many girls are there?

11
24
12
15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve for x 

x = 1/10
x = 10
x = 4
x = 5