
Learning Checkpoint 2 Review

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Tara Jackson
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Writing the equation
You have $28 to spend on Tech-decks and Takis. Tech-decks cost $7 each and jumbo bags of Takis cost $4 each.
Let x = # of Tech-decks
Ley y = # of bags of jumbo Takis
What equation should you use for this word problem?
28x+7y=4
4x+7y=28
7x+4y=28
4x+28y=7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Finding the intercepts
You have $28 to spend on Tech-decks and Takis. Tech-decks cost $7 each and jumbo bags of Takis cost $4 each.
Let x = # of Tech-decks
Ley y = # of bags of jumbo Takis
What is your y-intercept?
(0,4)
(0,7)
(7,0)
(4,0)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
-3y + 5x = 12
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jackson sells 15 apples and 20 oranges and made $75. If oranges cost $1.50 per orange, how much did each apple cost?
$2.63
$2.00
$1.00
$3.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
Regression Equations

Quiz
•
11th - 12th Grade
15 questions
Scatter Plots

Quiz
•
8th - 12th Grade
10 questions
Line of Best Fit Quiz

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Graphing Standard Form and Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
13 questions
Test on Writing Equation of Linear Equation

Quiz
•
9th Grade - University
13 questions
Scatterplots

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Linear Regression

Quiz
•
8th - 12th Grade
15 questions
Scatter Plots

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade