Learning Checkpoint 2 Review

Learning Checkpoint 2 Review

9th - 12th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Regression - Ti-83/84

Linear Regression - Ti-83/84

7th - 12th Grade

10 Qs

Interpreting Meaning of Intercepts in Word Problems

Interpreting Meaning of Intercepts in Word Problems

8th Grade - University

14 Qs

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

9th - 12th Grade

18 Qs

Test 7B

Test 7B

9th - 12th Grade

14 Qs

Setting Up Substitution Problems

Setting Up Substitution Problems

9th Grade - University

11 Qs

Exponential Functions - Average ROC

Exponential Functions - Average ROC

8th - 9th Grade

10 Qs

Lines of Best Fit

Lines of Best Fit

8th - 9th Grade

10 Qs

Parallel and Perpendicular Lines

Parallel and Perpendicular Lines

8th - 9th Grade

15 Qs

Learning Checkpoint 2 Review

Learning Checkpoint 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Tara Jackson

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
The scatter plot shows the relationship between the number of chapters and the total number of pages for several books.  Use the trend line to predict how many chapters would be in a book with 180 pages. 
12 chapters
15 chapters
18 chapters
21 chapters

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
The scatter plot shows the relationship between the number of chapters and the total number of pages for several books.  Use the trend line to predict how many chapters would be in a book with 140 pages. 
12 chapters
19 chapters
14 chapters
21 chapters

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
the slope is -5/7, what does that mean?
gain 5 hour of sleep for 7 cups of coffee
lose 5 hours of sleep for 7 cups of coffee
lose 7 cups of coffee for 5 hours of sleep
lose 5 cups of coffee for 7 hours of sleep

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Writing the equation

You have $28 to spend on Tech-decks and Takis. Tech-decks cost $7 each and jumbo bags of Takis cost $4 each.


Let x = # of Tech-decks

Ley y = # of bags of jumbo Takis


What equation should you use for this word problem?

28x+7y=4

4x+7y=28

7x+4y=28

4x+28y=7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Finding the intercepts

You have $28 to spend on Tech-decks and Takis. Tech-decks cost $7 each and jumbo bags of Takis cost $4 each.


Let x = # of Tech-decks

Ley y = # of bags of jumbo Takis


What is your y-intercept?

(0,4)

(0,7)

(7,0)

(4,0)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write the equation in slope-intercept form:
-3y + 5x = 12
y = -4 + 5x
y = -4 + 5/3x
y = 4 - 5/3x
y = 12 + 5x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jackson sells 15 apples and 20 oranges and made $75. If oranges cost $1.50 per orange, how much did each apple cost?

$2.63

$2.00

$1.00

$3.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?