Division and Multiplication Quiz

Division and Multiplication Quiz

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Division Challenges: Solve Real-Life Problems in Grade 3

Division Challenges: Solve Real-Life Problems in Grade 3

3rd Grade - University

10 Qs

Solving Remainder Problems with Quotient Fractions

Solving Remainder Problems with Quotient Fractions

5th Grade - University

10 Qs

Division with Objects

Division with Objects

1st - 5th Grade

10 Qs

One-Step Division Word Problems

One-Step Division Word Problems

3rd Grade - University

15 Qs

Grade 4 Math: Multiplication & Division Challenges

Grade 4 Math: Multiplication & Division Challenges

4th Grade - University

10 Qs

Division Fun: Solving Simple Problems for 2nd Graders

Division Fun: Solving Simple Problems for 2nd Graders

2nd Grade - University

10 Qs

Division Skills Assessment

Division Skills Assessment

5th Grade

15 Qs

Real-Life Division: Sharing and Remainders Adventure

Real-Life Division: Sharing and Remainders Adventure

3rd Grade - University

10 Qs

Division and Multiplication Quiz

Division and Multiplication Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Jennifer Wood

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

There were 6 plates on the table. Lily's mom gave her a plate with 432 apple slices. She asked her to give each plate an equal amount of apple slices. How may slices will be on each plate?

90

36

72

60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Owen bought 345 apples and wants to sell them in packs of 23. Calculate the total number of packs he can make.

7935

8121

7685

7934

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Serenity, Emma, and Brookelyn went to the playground with Shyanna, who brought 756 jelly beans. They decided to split the jelly beans equally among 9 friends. How many jelly beans would each friend get?

84

90

100

72

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Hudson wants to buy 678 pencils for his school, and each pencil costs 45 cents. How much will he spend in total?

30510

30520

30500

30515

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Aiden has 864 apples. If he equally distributes them among 8 of his friends, including Jeremiah and Wyatt, how many apples does each friend get?

108

72

120

96

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Malachi has a toy shop. He sold 567 toys in a day at a price of $32 each. How much total money did Malachi make?

$18732

$18742

$18762

$18,144

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Madison has 954 stickers and wants to divide them equally among her 6 friends. How many stickers will each friend get?

162

159

160

158

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?