Maria runs 6 miles in 1.25 hours. Find the unit rate in miles per hour.
2-1 and 2-2 Quiz Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Lynn Bustamante
Used 4+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
4.2 mph
4.8 mph
5.7mph
6 mph
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Avi runs 1 mile in 1/4 hour. Find the unit rate in miles per hour.
4 mph
0.25 mph
8 mph
5.4 mph
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
It costs $37.05 for 3 tickets to visit the museum Find the cost per ticket.
$12.80
$12.35
$10.48
$11.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Clara and Toby are telemarketers. Yesterday, Clara reached 6 people in 10 phone calls, while Toby reached 5 people in 8 phone calls. If each telemarketer continues at the same rate, who will reach more people in 40 calls? How many more?
Clara reached 10 people in 40 calls. Toby reached 12 people in 40 calls. Therefore TOBY reached 2 more people.
Clara reached 20 people in 40 calls. Toby reached 15 people in 40 calls. Therefore CLARA reached 5 more people.
Clara reached 24 people in 40 calls. Toby reached 15 people in 40 calls. Therefore CLARA reached 9 more people.
Clara reached 24 people in 40 calls. Toby reached 25 people in 40 calls. Therefore TOBY reached 1 more person.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Yani typed a 42-word paragraph in 2/3 min. What is his typing speed, in words per minute?
58 words per min
63 words per min
65 words per min
72 words per min
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Kelly is knitting a scarf for her brother. It took her 1/3 hour to knit 5/8 feet of the scarf. How fast is Kelly's knitting speed, in feet per hour?
7/8 feet per hour
8/7 feet per hour
15/8 feet per hour
8/15 feet per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Stacy and Neil painted 280 square feet of their living room wall with 4/5 gallon on paint. How many square feet can they paint with 5 gallons of paint? HINT: find the unit rate (per gallon) before finding the 5 gallon amount.
1750 square feet
1700 square feet
1325 square feet
1200 square feet
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Add and Subtract Numbers Word Problem

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Lesson 2-6 Apply Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportions Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Introducing Ratios and Ratio Language

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade