Proportional

Proportional

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Miegas

Miegas

5th - 8th Grade

20 Qs

GIFT OF MAGI

GIFT OF MAGI

3rd - 4th Grade

14 Qs

AW-Ch17

AW-Ch17

University

20 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

Object Pronouns (Part 2)

Object Pronouns (Part 2)

3rd Grade

12 Qs

Q4-Foundation SPACE organic chemistry

Q4-Foundation SPACE organic chemistry

University

20 Qs

Quiz Milad YPSAF 32 Th

Quiz Milad YPSAF 32 Th

University

12 Qs

REVIEWER FOR SCIENCE 7

REVIEWER FOR SCIENCE 7

7th Grade

20 Qs

Proportional

Proportional

Assessment

Quiz

Practice Problem

Hard

Created by

Randi Brown

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the Unit Rate.
405 rotations in 5 minutes   

81 rotations per minute
73 rotations per minute
18 rotations per minute
810 rotations in 10 minutes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles
30 miles
3 miles
25 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A job pays $56 for 8 hours of work.  How much money does the job pay per hour?

$7 per hour
$8 per hour
$6 per hour
$7.50 per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement best describes the relationship between x and y in the table?

Proportional
Not Proportional

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

REVIEW QUESTION
Is this table proportional or non-proportional?

Proportional
Non-Proportional
both
neither

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these describes the unit rate?

a unit of measure
a fraction with a numerator of one
a fraction with a denominator of one
a proportion

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?