Unit 3 Makeup Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Infinity Weay
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.
5
6
7
8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?
36
4
5
32
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.
23
24
25
26
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?
246 mph
256 mph
356 mph
346 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
11 questions
proprotions
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Procenten 2
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Reptes 1 ( Cangur)
Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
I Trapezi
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Fraction Check-in
Quiz
•
5th - 7th Grade
11 questions
Grade 8 | Unit 4 | Lesson 5: Solving Any Linear Equation | Practice Problems
Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Baltymų svarba žmogaus organizmui
Quiz
•
1st Grade - Professio...
13 questions
Converting Measurements
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
