Unit Rate Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Sarah Watkins
Used 6+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the unit rate: 20 Halloween candies for $5.
$0.50
$0.25
$1.00
$2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: A group of kids travel 15 miles to go trick-or-treating in 3 hours.
3 miles per hour
10 miles per hour
5 miles per hour
20 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A witch flies 240 miles in 4 hours on her broomstick on Halloween night. What is her flying speed?
60 miles per hour
40 miles per hour
80 miles per hour
120 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 Halloween candies cost $12, what is the unit rate?
$0.75
$1.50
$2.00
$3.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 Halloween costumes for $50. What is the unit rate?
$5
$15
$20
$10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the unit rate: 36 Halloween candies for 6 trick-or-treaters.
10 candies per trick-or-treater
4 candies per trick-or-treater
6 candies per trick-or-treater
8 candies per trick-or-treater
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 75 kilometers in 1.5 hours.
50 kilometers per hour
10 kilometers per hour
100 kilometers per hour
25 kilometers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Unit 4: Test 2 – Corrections

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Unit 3 Rates/Percentages Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying Ratios in Real-Life Scenarios Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Quiz Lesson 7-8 and 7-9

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Dividing Fractions + Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade