Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Finding the Average Speed

Finding the Average Speed

6th Grade

10 Qs

Unit 3 Rates/Percentages Review

Unit 3 Rates/Percentages Review

6th Grade

11 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Sarah Watkins

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: 20 Halloween candies for $5.

$0.50

$0.25

$1.00

$2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: A group of kids travel 15 miles to go trick-or-treating in 3 hours.

3 miles per hour

10 miles per hour

5 miles per hour

20 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A witch flies 240 miles in 4 hours on her broomstick on Halloween night. What is her flying speed?

60 miles per hour

40 miles per hour

80 miles per hour

120 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 8 Halloween candies cost $12, what is the unit rate?

$0.75

$1.50

$2.00

$3.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 5 Halloween costumes for $50. What is the unit rate?

$5

$15

$20

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: 36 Halloween candies for 6 trick-or-treaters.

10 candies per trick-or-treater

4 candies per trick-or-treater

6 candies per trick-or-treater

8 candies per trick-or-treater

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 75 kilometers in 1.5 hours.

50 kilometers per hour

10 kilometers per hour

100 kilometers per hour

25 kilometers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?