
Ratios, Rates, and Percents Review
Authored by Katelyn McCoy
Mathematics
6th Grade
CCSS covered
Used 22+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
It costs $97.50 for 15 pizzas. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jeff hikes 1.5 miles every 30 minutes. How far does he hike in 1 hour?
2.5 miles
2 miles
4 miles
3 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lara completed 105 sit-ups in 3 minutes. Danny did 125 sit-ups in 5 minutes. Who did sit-ups at a faster rate?
Lara
Danny
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The table below shows the number of miles Tony ran and the calories he burned per mile. Which number completes the table?
Tags
CCSS.5.OA.B.3
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 7 girls and 8 boys on the school’s track team. What is the ratio of boys to girls? Select three answers.
7:8
8:7
8 to 7
7 to 8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
Joan made 6 gallons of sweet tea. How many quarts is this?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?