Search Header Logo

Mathematics

6th Grade

CCSS covered

Used 22+ times

Ratios, Rates, and Percents Review
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

It costs $97.50 for 15 pizzas. What is the unit rate?

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jeff hikes 1.5 miles every 30 minutes. How far does he hike in 1 hour?

2.5 miles

2 miles

4 miles

3 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lara completed 105 sit-ups in 3 minutes. Danny did 125 sit-ups in 5 minutes. Who did sit-ups at a faster rate?

Lara

Danny

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table below shows the number of miles Tony ran and the calories he burned per mile.  Which number completes the table?

160
180
200
240

Tags

CCSS.5.OA.B.3

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 7 girls and 8 boys on the school’s track team. What is the ratio of boys to girls? Select three answers.

7:8

8:7

8 to 7

7 to 8

87\frac{8}{7}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Joan made 6 gallons of sweet tea. How many quarts is this?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?