Consumer Skills
Quiz
•
Business
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Dwayne Bivens
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which statement best describes how to comparison shop?
Set a budget, decide what features you want, and see which stores/brands best fit your needs
Buy many brands of the same item, see which you like best, and return all the rest
Visit many stores and ask the salespeople to lower the price until one offers something you can afford
Start your own website that compares the current store prices of items you shop for regularly
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You're going to buy a new bicycle. What should be one of your first steps in comparison shopping?
Sell your old bicycle
Decide what bicycle features you care most about
Visit the store that sells the least expensive bicycles
Locate a coupon for bicycles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Randall needs to make two purchases today -- a box of donuts to share with his homeroom and a pair of running shoes for the upcoming track season. For which item should he do MORE comparison shopping?
The donuts -- because he wants to get a lot of flavors
Neither -- both of these purchases are very easy
Both -- you should comparison shop for every item you buy
The shoes -- because they need to fit well and last for the whole season
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A popular promotion at stores is "Buy One, Get One Free." Why do stores offer this deal to their customers?
Stores promote the deal but make you pay for the second item anyway once you're at the cash register
Great deals convince customers to buy things they don't need and stay loyal to the store or brand
Most stores are not trying to make a profit, so it doesn't matter if they give away free items
Stores make money because you still have to pay taxes on the second item
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
On a restaurant receipt, you will commonly find each of these items EXCEPT...
The total money in the bank account you used to pay
The tax and tip that were added to your bill
The total cost of your food and drinks
The date and time of your dining
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Use Ruth's receipt to answer the question.
How many items did Ruth buy?
5
4
3
2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Use Ruth's receipt to answer the question.
How much did Ruth pay for her meal?
$14.50
$11.70
$12.87
$1.17
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Wpływ systemu podatkowego na szarą strefę
Quiz
•
1st Grade - University
12 questions
Business
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
GUESS THE BRANDS USING EMOJIS
Quiz
•
7th - 10th Grade
20 questions
Bizz Quiz
Quiz
•
4th - 10th Grade
15 questions
Aplicación del proceso Administrativo
Quiz
•
1st - 12th Grade
15 questions
Setting Tab Stops
Quiz
•
6th - 12th Grade
13 questions
ACCT Skills for Real World Survival due Sept 16
Quiz
•
8th Grade - Professio...
20 questions
Stocks & Business Finance Vocab
Quiz
•
8th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
