Better Buy

Better Buy

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

Better Buy!

Better Buy!

6th Grade

10 Qs

Rate Word Problems

Rate Word Problems

6th Grade

12 Qs

Find Unit Rate

Find Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

Rate to Find the Better Deal

Rate to Find the Better Deal

6th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

10 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Better Buy

Better Buy

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Sarah Bustamante

Used 16+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Daniel spent $2.00 for 20 pieces of gum. Jude spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?

Daniel

Matt

Jude

William

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Media Image

Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices

or

Velveeta Cheese slices $3.78 for 9 slices

Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Media Image

Oreos $3.00 for 15 oz.

or

Chips Ahoy $2.50 for 12.5 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

They're equal

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Media Image

Doritos $3.45 for 11.5 oz.

or

Cheetos $2.43 for 9 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Media Image

Coca-Cola $1.30 for 1 L

or

Pepsi $2.50 for 2 L

Find the unit price of each and choose the better deal.

Pepsi

Coca-Cola

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Media Image

Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.

or

Cheez-its $2.40 for 15 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

It costs $8.22 for 6 candy bars; How much does 1 cost?

$2.74

$1.37

$1.73

$76.0

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?