Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio, Rates, Percents

Ratio, Rates, Percents

6th - 8th Grade

20 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

22 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Rates Unit Rates

Rates Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Amanda Devlin

Used 23+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a unit rate?

A rate in which the first term is 1 unit.

A rate in which the second term is 0 units.

A rate in which the second term is 1 unit.

A rate in which both terms are 1 unit.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: 120 miles in 4 hours.

40 miles per hour

30 hours per mile

30 miles per hour

10 miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: 450 grams for $6.

$0.0133 per gram

$0.0133 per kilogram

$0.0133 per ounce

$0.0133 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 5 apples for $2.50 or 3 apples for $1.80?

5 apples for $3.00

3 apples for $1.80

2 apples for $1.00

5 apples for $2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the following problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?

40 miles per hour

120 miles per hour

30 miles per hour

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the following problem: A store sells 8 cans of soda for $4. How much does 1 can of soda cost?

$1.00

$0.50

$3.00

$2.00

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 10 pens for $5 or 8 pens for $4?

10 pens for $5 is the better deal.

Both deals are equally good.

It is impossible to determine which deal is better without more information.

8 pens for $4 is the better deal.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?