Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Amanda Devlin
Used 24+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A rate in which the first term is 1 unit.
A rate in which the second term is 0 units.
A rate in which the second term is 1 unit.
A rate in which both terms are 1 unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the unit rate: 120 miles in 4 hours.
40 miles per hour
30 hours per mile
30 miles per hour
10 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the unit rate: 450 grams for $6.
$0.0133 per gram
$0.0133 per kilogram
$0.0133 per ounce
$0.0133 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 5 apples for $2.50 or 3 apples for $1.80?
5 apples for $3.00
3 apples for $1.80
2 apples for $1.00
5 apples for $2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the following problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?
40 miles per hour
120 miles per hour
30 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the following problem: A store sells 8 cans of soda for $4. How much does 1 can of soda cost?
$1.00
$0.50
$3.00
$2.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 10 pens for $5 or 8 pens for $4?
10 pens for $5 is the better deal.
Both deals are equally good.
It is impossible to determine which deal is better without more information.
8 pens for $4 is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios Rates Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Unit Rates, Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios Rates and Unit Rates Representations

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade