
Ratio and Rates Review
Quiz
•
others
•
•
Practice Problem
•
Hard
Stefanie Relic
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1. A florist uses 200 lilies to make 8 identical flower arrangements. How many lilies would the florist use to create 6 identical arrangements?
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2. Duane can do 46 pull-ups in two minutes. Find the rate.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3. There are 15 blueberry muffins and 9 banana muffins. What is the ratio of banana muffins to total muffins?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
4. A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $4.94. How much does each cookie cost?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5. Which choice represents the ratios of each machine?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6. Determine if the ratios are equivalent: 20:14 and 80:56
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
7. The public library has volunteers shelve books after they have been returned. When Lisa arrives to volunteer, there are 5 non-fiction books for every 9 fiction books. If there are 117 fiction books to shelve, then how many non-fiction books need to be shelved?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Test 1.1
Quiz
•
KG - University
18 questions
Metric system and units
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit 3 Mastery Check
Quiz
•
KG - University
18 questions
Electricity
Quiz
•
7th Grade
20 questions
1.3 Networks
Quiz
•
KG - University
20 questions
KUIS K3 2023
Quiz
•
KG - University
20 questions
[A] Sandbox: EDP Final
Quiz
•
KG - University
18 questions
The River Between Us- Chapter 9
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for others
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
