Math Topic 5 Review

Math Topic 5 Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 7th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Solve unit rate problems

Solve unit rate problems

6th Grade

13 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Math Topic 5 Review

Math Topic 5 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Nadia Kanu

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the ratio of apples to oranges if there are 4 apples and 6 oranges.

3:2

1:2

4:6

2:3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find an equivalent ratio to 3:5.

4:7

5:3

6:10

1:2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the ratio of boys to girls in a class is 2:3, and there are 20 students in total, how many boys are there?

12

5

8

15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Graph the ratio 2:3 using repeated addition.

2 + 2 = 4

3 + 3 = 6

2 + 2 + 2 = 6

2 + 3 = 5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If it takes 5 hours to mow 3 lawns, what is the unit rate of lawns mowed per hour?

2.5 lawns per hour

1.5 lawns per hour

4.5 lawns per hour

0.6 lawns per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the unit rates of 3 miles in 1 hour and 5 miles in 2 hours to find the lesser unit rate.

5 miles in 1 hour

3 miles in 1 hour

3 miles in 2 hours

2 miles in 1 hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 pounds of strawberries cost $9, what is the unit price per pound?

$2 per pound

$4 per pound

$3 per pound

$5 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?