Math Topic 5 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Nadia Kanu
Used 4+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the ratio of apples to oranges if there are 4 apples and 6 oranges.
3:2
1:2
4:6
2:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find an equivalent ratio to 3:5.
4:7
5:3
6:10
1:2
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the ratio of boys to girls in a class is 2:3, and there are 20 students in total, how many boys are there?
12
5
8
15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Graph the ratio 2:3 using repeated addition.
2 + 2 = 4
3 + 3 = 6
2 + 2 + 2 = 6
2 + 3 = 5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If it takes 5 hours to mow 3 lawns, what is the unit rate of lawns mowed per hour?
2.5 lawns per hour
1.5 lawns per hour
4.5 lawns per hour
0.6 lawns per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare the unit rates of 3 miles in 1 hour and 5 miles in 2 hours to find the lesser unit rate.
5 miles in 1 hour
3 miles in 1 hour
3 miles in 2 hours
2 miles in 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 pounds of strawberries cost $9, what is the unit price per pound?
$2 per pound
$4 per pound
$3 per pound
$5 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Solve Unit Rate Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Multiply & Divide Decimals

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Solve unit rate problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Equivalent Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade