Cost Benefit Analysis

Cost Benefit Analysis

12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Opportunity Cost AP Macro

Opportunity Cost AP Macro

12th Grade - University

14 Qs

Unit 1:  The Economic Way of Thinking

Unit 1: The Economic Way of Thinking

9th - 12th Grade

20 Qs

4 Principles of Economics Quiz

4 Principles of Economics Quiz

12th Grade

13 Qs

Marginal Cost Benefit

Marginal Cost Benefit

12th Grade - University

15 Qs

Key Economic Terms

Key Economic Terms

8th - 12th Grade

17 Qs

Trade Offs and Opportunity Costs, Costs and Revenues

Trade Offs and Opportunity Costs, Costs and Revenues

12th Grade

15 Qs

Intro to Economics

Intro to Economics

9th - 12th Grade

16 Qs

Econ Unit 1

Econ Unit 1

12th Grade

17 Qs

Cost Benefit Analysis

Cost Benefit Analysis

Assessment

Passage

Social Studies

12th Grade

Medium

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the main idea behind rational decision making by logical agents?

Randomly choosing between different options

Ignoring the costs and focusing only on benefits

Minimizing the difference between benefits and costs

Maximizing the difference between benefits and costs

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How are benefits and costs typically quantified in rational decision making?

Both benefits and costs in terms of time

Benefits in terms of time, costs in terms of dollars

Benefits in terms of dollars, costs in terms of time

Both benefits and costs in terms of dollars

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the explicit cost of going to a movie in the given example?

$12

$90

$30

$10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the implicit cost associated with going to a movie in the given example?

$10

$90

$12

$30

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the opportunity cost of going to a movie for three hours in the given example?

$10

$30

$12

$90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of going to a movie for three hours in the given example?

$30

$12

$10

$100

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the next best alternative to going to a movie in the given example?

Watching TV

Weeding your aunt's garden

Mowing lawns

Working in an ice cream shop

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?