
Rate of Change and Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Tammy Bohn
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the rate of change if the distance traveled by a car in 3 hours is 180 miles.
90 miles per hour
30 miles per hour
60 miles per hour
120 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 workers can complete a task in 8 hours, what is the unit rate of work done per hour?
0.4 tasks per hour
10 tasks per hour
0.625 tasks per hour
1 task per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the following problem using proportional relationships: If 4 gallons of paint can cover 120 square feet, how many gallons of paint are needed to cover 300 square feet?
2 gallons
8 gallons
15 gallons
10 gallons
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the rate of change in miles per hour?
120 miles per hour
80 miles per hour
40 miles per hour
60 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 ounces of a liquid costs $2, what is the unit rate per ounce?
$3.00 per ounce
$1.00 per ounce
$0.25 per ounce
$0.50 per ounce
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Using proportional relationships, determine the cost of 5 pizzas if 3 pizzas cost $18.
$25
$20
$30
$15
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The population of a city is 500,000 and is increasing at a rate of 10,000 people per year. What is the rate of change in population per year?
10,000 people per year
20,000 people per year
5,000 people per year
100,000 people per year
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
Unit Rate Quiz
Quiz
•
0 questions
Unit Rates and Proportions Practice
Quiz
•
0 questions
Calculating with Unit Rate - QUESTION 1 part C MOD 2 skill
Quiz
•
0 questions
Unit Rate and Unit Price Quiz
Quiz
•
0 questions
Rates & Unit Rates Review
Quiz
•
0 questions
unit rate
Quiz
•
0 questions
Unit Rates
Quiz
•
0 questions
Mixed Operations with Ratios
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
