Unit 14 Review

Unit 14 Review

12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Budgeting

Budgeting

9th - 12th Grade

10 Qs

Restaurant Math

Restaurant Math

9th - 12th Grade

10 Qs

3.15 Renting

3.15 Renting

12th Grade

11 Qs

Smart Spending: Real-World Money Decisions for 7th Graders

Smart Spending: Real-World Money Decisions for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

Defining variables

Defining variables

9th - 12th Grade

12 Qs

Find a place to live

Find a place to live

9th - 12th Grade

10 Qs

Cycle 17 - Cars

Cycle 17 - Cars

9th - 12th Grade

9 Qs

Renting Vs. Buying Review

Renting Vs. Buying Review

10th - 12th Grade

7 Qs

Unit 14 Review

Unit 14 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

12th Grade

Medium

Created by

Sarah Fucsko

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the monthly cost of living at your current residence?

$1,460.00

$1,300.00

$1,253.34

$1,283.75

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the expected monthly cost of living at your new residence?

$1,072.08

$1,300.00

$1,565.00

$1,265.83

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Based on the last 2 questions, which has a lower cost of living, your current residence or your new residence?

Current Residence

New Residence

They are the same cost

4.

MATCH QUESTION

2 mins • 2 pts

Match each term with its description.

renting


involves a pre-determined period of time with specific conditions and required maintenance

buying


involves a short period of time for the temporary use of an asset

leasing


involves a title of ownership with specific taxes and payments required

5.

MATCH QUESTION

2 mins • 2 pts

Match each equity amount to one of the given scenarios.

$50,000


You purchased a home for $150,000 and it is now valued at $170,000.

$20,000

You purchased a home for $234,000 and it is now valued at $284,000.

$22,000

You purchased a home for $193,000 and it is now valued at $215,000.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Your car insurance is due annually and generally costs about $2,000. You decide that you would like to set aside a monthly amount, beginning in January, to be prepared for when this bill comes at the end of the year. How much should you set aside each month?

$166.67

$2,000

$333.33

$24,000

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Suppose you need to decide between an apartment that costs $950/month for a month-to-month contract, or $800/month for an annual contract. The annual contract includes a 2-month early termination penalty if you leave before 12 months.

Which option would be more cost effective if you plan to stay for only 8 months?

For 8 months, the total rent is the same, so neither is more cost effective than the other.

It is always more cost effective to not pay a penalty.

The month-to-month contract is more cost effective.

The annual contract is more cost effective.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?