Math Skills Quiz

Math Skills Quiz

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

6th - 8th Grade

20 Qs

NOMBOR DAN OPERASI

NOMBOR DAN OPERASI

1st - 6th Grade

20 Qs

Soal Latihan 2

Soal Latihan 2

6th Grade

20 Qs

الكسور

الكسور

6th Grade

10 Qs

DIVERTIMAT.

DIVERTIMAT.

6th Grade

10 Qs

Bahagi 💙 Modular

Bahagi 💙 Modular

2nd - 6th Grade

20 Qs

Mathematics thn 6

Mathematics thn 6

6th Grade

15 Qs

Kecepatan dan Debit

Kecepatan dan Debit

4th - 8th Grade

10 Qs

Math Skills Quiz

Math Skills Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 4.NBT.B.6, 6.RP.A.3B

+5

Standards-aligned

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

$4.00

$4.50

$5.50

$4.75

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Express 525 cents as dollars.

$5.25

$52.50

$0.525

$525.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If your meal bill is $37.50 and you want to leave an 18% tip, how much is the tip?

$6.75

$7.00

$6.50

$7.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Five friends split a bill of $125 equally. How much does each person pay?

$25

$30

$24

$20

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which has the lower unit price?

750g of coffee for $7.50

500g of coffee for $4.75

Both have the same unit price

Cannot be determined

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is the unit price of a 15-pack of juice boxes priced at $9.00?

$0.60 per box

$0.50 per box

$0.75 per box

$1.00 per box

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If a coupon expires on July 15th and today is June 28th, how many days do you have left to use the coupon?

17 days

18 days

16 days

15 days

Tags

CCSS.3.MD.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?