
Math Skills Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+5
Standards-aligned
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$4.00
$4.50
$5.50
$4.75
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Express 525 cents as dollars.
$5.25
$52.50
$0.525
$525.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If your meal bill is $37.50 and you want to leave an 18% tip, how much is the tip?
$6.75
$7.00
$6.50
$7.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Five friends split a bill of $125 equally. How much does each person pay?
$25
$30
$24
$20
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which has the lower unit price?
750g of coffee for $7.50
500g of coffee for $4.75
Both have the same unit price
Cannot be determined
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the unit price of a 15-pack of juice boxes priced at $9.00?
$0.60 per box
$0.50 per box
$0.75 per box
$1.00 per box
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a coupon expires on July 15th and today is June 28th, how many days do you have left to use the coupon?
17 days
18 days
16 days
15 days
Tags
CCSS.3.MD.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
การบวกจำนวนเต็ม Past 1
Quiz
•
6th Grade
10 questions
6.EE.9 Independent and Dependent Variables
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Peratus Tahun 3
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Mnożenie i dzielenie do 100
Quiz
•
KG - 12th Grade
11 questions
Tablas del 6 y 7
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Kecepatan dan Debit
Quiz
•
4th - 8th Grade
20 questions
6 сынып Жазықтық, теңсіздік, сан аралығы, модуль
Quiz
•
6th Grade
20 questions
násobek a dělitel
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
