Ratios, Rates, Unit Rates March Mathness Round 3 Review

Ratios, Rates, Unit Rates March Mathness Round 3 Review

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

4th - 7th Grade

20 Qs

C&S Rates and Unit Rates

C&S Rates and Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Rates and unit rate

Rates and unit rate

6th Grade

20 Qs

Quiz Review:  Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz Review: Ratios, Rates, Unit Rates

5th - 7th Grade

21 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates March Mathness Round 3 Review

Ratios, Rates, Unit Rates March Mathness Round 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Mandy Chambliss

Used 1+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Are the ratios equivalent? 12/4 and 24/8

yes

no

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Are the ratios equivalent 2/3 and 15/18 ?

yes

no

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels?  What is the ratio of quarters to dimes?
10 to 8
8 : 10
4 : 5
5 to 4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels?  What is the ratio of dimes to nickels?
10 to 5
5 : 10
1 : 2
2 to 1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles.  What is the ratio of blue marbles to red marbles?
3 to 8
3 : 7
2 to 7
2 : 3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?