Ratios, Rates, Unit Rates March Mathness Round 3 Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+2
Standards-aligned
Mandy Chambliss
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Are the ratios equivalent? 12/4 and 24/8
yes
no
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Are the ratios equivalent 2/3 and 15/18 ?
yes
no
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of quarters to dimes?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of dimes to nickels?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to red marbles?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Understanding ratio notation, rate language and unit rates
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Linear equations (two variables)
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Inequality Phrases
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Decimal Operations_1
Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Correct Unit of Measurement
Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Review: Line Graphs
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Representing Equations and Expressions
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Proportions
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
